Sümeyye Erdoğan Bayraktar: Kadına yönelik ayrımcı kültürel kodlar var

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) iş birliğinde düzenlenen 5’inci Memleketler arası Bayan ve Adalet Doruğu, Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün başladı.

Ana teması ‘Kültürel Kodlar ve Kadın’ olarak belirlenen tepenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Açılış programının akabinde açıklamalarda bulunan KADEM Mütevelli Heyeti Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, doruğun iyi olmasını diledi.

‘ÇOK DEĞERLİ İŞTİRAKÇİLER VAR’

Yarın da devam edecek tepe hakkında konuşan Bayraktar, “Kadın ve Demokrasi Derneği olarak Bayan ve Adalet Tepeleri’nin bu yıl 5’incisini yapıyoruz. Temamız kültürel kodlar ve bayan. Kültürler bütün toplumların devamı için kimliklerini müdafaaları için ve birlikte huzurlu bir halde var olmaları için en değerli varlıklarımız. Ancak ne yazık ki, bu kültürlerin içinde vakit zaman toplumun birtakım kesitlerini mağdur eden, kimi kodlar ve uygulamalar da taşınabiliyor. Öncelikle bunların insan imali, insan üretimi uygulamalar olduğunu görerek, kabul ederek, burada masaya yatırmamız gerektiğini düşündük. Bu zirvemizin de maksadı bu. Çok değerli iştirakçilerimiz var” tabirlerini kullandı.

‘YÜZLEŞMEDEN SORUNLARI AŞAMAYACAĞIMIZI GÖRÜYORUZ’

Sümeyye Erdoğan Bayraktar, “Kadına yönelik şiddetle ilgili yahut bayanların toplumun çeşitli alanlarında gereğince temsil edilmiyor oluşuyla ilgili bunların gerisinde her şeyden evvel kültürel kodlar ve kimi toplumsal normlar olduğunu görüyoruz. Bunlarla yüzleşmeden, bunları deşmeden aslında bu sorunları de aşamayacağımızı görüyoruz. Bu kültürel kodlar yalnızca klasik manada gerçekleşmiyor” dedi.

‘KADINA YÖNELİK AYRIMCI KÜLTÜREL KODLAR VAR’

Bayraktar, “Sadece klasik kodları kast etmiyoruz. Çağdaş dünyanın globalleşen kültürün bir baskısından da kelam ediyoruz. Hoşluk baskısı üzere, hem çalışacaksın hem konutuna bakacaksın, her manada harika olacaksın üzere baskılar. Bayanın nasıl giyindiğiyle ilgili, şu anda Fransa’da hala bugün de Avrupa’nın ortasında çeşitli kentlerinde, plajlara, yüzme havuzlarına haşemalı bayanların sokulmadığını, devlet tarafından bir yasakla bunun engellendiğini görüyoruz. Bunların da gerisinde biz biliyoruz ki, bayana yönelik ayrımcı kültürel kodlar var. Bunları kesinlikle konuşmalıyız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir