ÖHD: Operasyon hukuki güvenlik ilkesiyle bağdaşmıyor

Diyarbakır merkezli operasyonda haklarında gözaltı kararı olan ortalarında gazeteci, siyasetçi, avukat ve sanatçıların da olduğu 216 bireyden, 143’ü aşkın kişi konut ve iş yerlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 47’si tutuklanırken, 86 kişi isimli denetim önlemi ile özgür bırakıldı. Türkiye için kritik bir değer arz eden 14 Mayıs 28. Devir Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler öncesi gerçekleştirilen gözaltı operasyonunu kıymetlendiren Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Ekin Yeter, operasyonun nedenlerine değinerek, çabayı bırakmayacaklarını söyledi.

‘SOMUT KANIT YOK’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, önlerinde tarihi bir seçimin olduğunu ve seçim öncesi bu türlü bir operasyonun beklenildiğini lisana getiren Kâfi, “Bunu AKP iktidarı zati hissettiriyordu. Sivil toplum örgütlerine yönelik baskısıyla, hak ihlalleri ve bölgedeki hukuksuzluklarla baskısını arttırıyordu. Bu kapsamda, tek bir ‘tanığın’, tek bir itirafçının beyanıyla onlarca yoldaşımızın, ÖHD’li avukatın, gazetecinin, sanatkarın ve sivil toplum örgütünde çalışma yürütenlerin gözaltına alındığı ve hala tutuklanmaların devam ettiği bir süreç yaşıyoruz. Bu süreç bütünen hukuksuz bir süreçtir. Ortaya koyulan beyanlar hiçbir biçimde somut kanıtla desteklenmediği bir belge kelam konusu. Biz bu süreci hiçbir halde haklı, legal gömüyor ve bu tutuklamaları kabul etmiyoruz” dedi.

Bu operasyonun nedeninin, demokratik kamuoyuna gözdağı vermek, toplumsal muhalefeti susturmak ve özelikle seçim güvenliği çalışmasında en fazla yer alacak gazetecileri avukatları çalışmanın dışında bırakmak olduğunu belirten Kâfi, “Çalışması yürüten hukuk kurumlarımızın bu formda saldırılması hiçbir biçimde hukuk değildir. Yoldaşlarımızın çalışmalarını yerde bırakmayarak, çalışmalarımızı daha da büyüterek daha fazla çalışmayla geri döneceğiz” diye belirtti.

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Yeter, ÖHD’nin avukatlık pratiğinin özgürlükçü bir bakış açısıyla şekillendiğini tabir ederek, şöyle konuştu: “Kurumumuz tarihi olarak tahminen çok geçmişe dayanan bir kurum değil lakin Kürt avukatlık pratiği hiçbir vakit makul belgeleri takip etmek, klasik, teknik, tüzel şeyler yapma peşinde olmadı. Biz özgür hukuk pratiğiyle, demokratik, ekolojik, bayan özgürlükçü bir toplum düşüyle çalışmalarımızı yürüttük. Bu yüzden de her vakit baskının birinci muhataplarından olduk. Kürt halkının ve ezilen ulusların, sömürge tüm halkların yaşadığı haksızlıkları, hukuksuzlukları, hak ihlallerinin öznesi olarak en önde çaba ettik. Bize bu kadar yönelmelerinin sebebi de vermiş olduğumuz çabanın büyüklüğüdür. Çabayı bu türlü bir hadsizlik karşısından bitirecek değiliz. Tutuklanan arkadaşlarımızın bizlere ilettiği iletiler da bu taraftadır, hiçbir vakit kararlığımızdan geri adım atmayacağız.”

‘HUKUKİ GÜVENLİK PRENSİBİYLE BAĞDAŞMIYOR’

Yargının, tarafsız ve bağımsız olmadığına vurgu yapan Kâfi, evrak da “tanık” sıfatıyla tabir veren kişinin de “tanık” sıfatına haiz olmadığına dikkat çekti. Kâfi, bir itirafçının beyanıyla, 25 avukat hakkında gözaltı kararı vermenin “hukuki güvenlik ilkesi”yle bağdaşmadığını tabir ederek, şunları söyledi: “Bizim tutuklanan üç meslektaşımızın şuan bu kentte avukatlık pratiği sergileyen hiçbir avukattan farkı yoktur. Şayet ki bu üç meslektaşımız hatalıysa, biz hepimiz hatalıyız. Lakin bu hukuksuzlukları giderecek sistemleri biz tahsis edeceğiz. Bağımsız ve tarafsız olmayan bir yargıdan bu türlü bir talebimiz yok. Bizler uğraşımız bu belgeleri boşa çıkartarak, her vakit olduğu üzere yeniden hukuku biz tahsis edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir