Marmaris’te orman yangını saatlerdir sürüyor

Yalancıboğaz mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangının denetim altına alınması için çalışmalar sürdürülüyor. Akşam havanın kararmasıyla çalışmalara orta veren hava araçları, sabahın birinci ışıklarıyla yine çalışmalara başlayacak.

Orman Genel Müdürlüne bağlı 714 işçi, 83 arazöz ve 5 iş makinesinin yanı sıra çok sayıda toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA), belediyelere ilişkin itfaiye araçları, su tankerleri ile yangına karadan müdahale ediliyor.

Rüzgarın da tesirli olduğu bölgede gruplar, yangını denetim altına alabilmek için ağır gayret veriyor.

Öte yandan, Muğla Valiliğinin toplumsal medya hesabından “Marmaris’te meydana gelen orman yangınını denetim altına alabilmek için tüm takımlarımız alanda. Tüm gücümüzle gayretimizi aralıksız sürdürüyoruz. Ormanın kahramanları son alev sönene kadar yeşil vatanı korumak için gece gündüz demeden uğraş ediyor.” paylaşımında bulunuldu.

Öte yandan, jandarma olay yeri inceleme takımları, yangının başladığı yerde çalışma yürüttü.

MARMARİS BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Marmaris Belediyesi’nden yangınla ilgili yapılan açıklamada, “Saat 12.30 civarında Yalancıboğaz – Adaköy Aksaz yolu mevkinde çıkan orman yangınına tüm Orman İşletme, İtfaiye ve belediye gruplarının müdahalesi devam etmektedir. Hoş haberler verebilmek umuduyla, gruplara kolaylıklar diliyoruz” denildi. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan bilgilendirmede, “Yangın söndürme çalışmaları havadan ve karadan ağır bir formda devam etmektedir. 50 işçi, 30 araç ve yardımcı ekipmanlarımızla, orman takımlarına dayanak olmak gayesiyle sahadayız” denildi.

MARMARİS KENT KURULU’NDAN YANGIN AÇIKLAMASI: AKSAZ LOJMANLARI TAHLİYE EDİLMEYE BAŞLANDI

Marmaris Kent Kurulu, bugün Marmaris’te çıkan orman yangını hasebiyle Aksaz askeri üssündeki lojmanlarda yaşayanların tahliye edilmeye başlandığını duyurdu. Marmaris Kent Kurulu nin toplumsal medya hesabında yapılan açıklama şöyle:

  • Marmaris yangınından maalesef haberler makûs. Aksaz lojmanları tahliye edilmeye başlandı. Lojmanda yaşayanlar servislerle tahiliye ediliyor. Marmaris yanıyor.

Marmaris Ticaret Odası ise ise tahliye edilmekte olan yurttaşların konaklayabilecekleri yerlere ait bağlantı bilgilerini yayınladı. 

1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına neden olduğu argümanıyla 1 kişi gözaltına alındı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Marmaris ilçesi Yalancıboğaz Adaağzı mevkisinde saat 12.20 sıralarında başlayan ve söndürme çalışmalarının devam ettiği yangınla ilgili Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığınca derhal soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında yangına sebebiyet verdiği bedellendirilen 1 şüphelinin gözaltına alındığı, soruşturmanın tüm taraflarıyla titizlikle yürütüldüğünü tabir edildi.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yangına müdahalenin sürdürdüğünü belirterek şu açıklamayı yaptı: 

  • Marmaris’teki yangın söndürme çalışmalarına; 1 adet İHA, 10 adet helikopter, arazözler, su tankerleri, dozerler, çeşitli yangın söndürme araçları ve misyonlu işçimiz ile takviye sağlamaya devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir