Kahramanmaraş’ta altın üretimi durdu, 10 bin kişi işsiz kaldı

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki büyük sarsıntı, kuyumculuk bölümüne de büyük darbe vurdu. Esaslı bir geçmişe sahip olan, tıpkı vakitte da kent ve ülke iktisadına değerli katma bedel sağlayan kentteki 700 kuyumcu atölyesi, iş yerleri ve milyonluk makinelerinin ziyan görmesi nedeniyle faaliyetlerine orta vermek zorunda kaldı. Kentin kıymetli iktisat çarklarından olan kuyumcular, bir an evvel yaraların sarılmasını ve işlerinin başına geçmeyi beklerken, Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı ve aynı zamanda da Kahramanmaraş Altın Gümüş ve Kıymetli Maden İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Hacı Mustafa Öz, açıklamalarda bulundu.

Altın personelliği fiyatları yüzde 30-35 arttı

Öz, iki büyük zelzelenin kentteki 700 firmaya büyük ziyan verdiğini ve faaliyetlerinin durmasına neden olduğunu söyledi. 470 kuyumcu atölyesine mesken sahipliği yapan Altınşehir Kuyumcukent Sitesi’nin içindeki duvarların yıkıldığını, makinelerin ziyan gördüğünü, binanın orta hasarlı olduğunu belirten Öz, site dışındaki atölyelerin ise büsbütün yıkılıp yerle bir olduğunu söz etti. Öz, Kahramanmaraş’taki üretimin durmasının arz talep istikrarını bozduğunu, bunun talep patlamasına yol açtığını, yaşanan bu durumdan ötürü da altın ve mücevher işçiliklerinde Türkiye genelinde yüzde 30-35 artış yaşanmasına yol açtığını söyledi. Bu durumun Kahramanmaraş’taki üretimin kıymetini gösterdiğini kaydeden Öz, “Deprem ile birlikte 10 bin kişinin istihdam edildiği bir dal büyük yara aldı. Zira burada çalışanların özel yeteneklerinin olması gerekiyor. Sıradan vasıfsız eleman yahut personel çalıştıramıyoruz. Yaşanan zelzele nedeniyle hem yetişmiş hem eğitimli hem de alaylı çalışanlarımız işsiz kaldı ve evsiz kaldı” dedi.

20 ülkeye ihracat yapılıyor

Yaraların bir an evvel sarılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü tabir eden Öz, atölyelerin bir an evvel üretime başlaması için ağır bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Kentteki üretimin, istihdamın durması, hem vilayet iktisadına hem ülke iktisadına büyük günlük ziyanlar veriyor. Maalesef bu yara yalnızca bizim başımıza değil, tüm ülkenin başına geldi. Allah bu türlü afetlerden tüm ülkeyi, dünyayı, insanlığı korusun. Burada yaşadığımız acıları biz biliyoruz. Acılarımızı kalbimize gömdük. Düştüğümüz yerden kalkmak ve tekrar bu ülkeye hizmet etmek için elimizden gelen her türlü çabayı sarf ediyoruz. En kısa vakitte burayı etkin hale getirmek istiyoruz. Zira buradan 20 ülkeye ihracat yapılıyor. Bunun içinde Arap ülkeleri, Avrupa ülkeleri var. Fakat bunlar durdu. Bu da ülkemiz için büyük bir ekonomik kayıptır.”

Makine ve yıkım nedeniyle her bir esnafın ortalama 500 bin euro üzerinde kaybının olduğunu da belirten Hacı Mustafa Öz, 6 bin çalışanı ve 47O kuyumcu atölyesine mesken sahipliği yapan Altınşehir Kuyumcukent Sitesi’ni de bir an evvel faaliyete geçirmek için çabaladıklarını söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Öz, “Kayıpları inşallah süratle telafi edeceğiz. Orta hasarlı olan site için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile şu anda güçlendirme projesi çalışması yapılıyor. Bir ay içerisinde projemiz tamamlanacak. İnşallah süratlice ve aksiyon alarak binayı açıp, atölyeleri sahiplerine teslim edeceğiz. Sitenin yıkılmaması da büyük baht oldu.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir