İddia: IŞİD operasyonunda Irak ve ABD, Türkiye’ye istihbarat verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de IŞİD lideri Ebu Hüseyin El Kureyşi’nin Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından öldürüldüğünü açıklamasının akabinde Irak ve ABD’nin operasyonda kıymetli rol oynadığı sav edildi.

Reuters haber ajansına konuşan Iraklı bir istihbarat kaynağı, Irak’ın Türkiye ile istihbarat alanında yaptığı işbirliğinin son operasyonda değerli bir rol oynadığını, ABD’nin de IŞİD’in Suriye’deki irtibatını dinleyebilecek gelişmiş sistemlerden elde edilen istihbaratın sağlanmasına yardımcı olduğunu ileri sürdü.

KUREYŞİ, ÜZERİNDEKİ PATLAYICILARI PATLATTI

Kureyşi’nin nasıl öldürüldüğü ile ilgili bilgi veren Reuters, 29 Nisan Cumartesi günü Türkiye özel kuvvetlerinin baskını sırasında üzerindeki patlayıcıları infilak ettirerek öldüğünü aktardı. Türkiyeli güvenlik yetkilisinin ajans ile paylaştığı bilgilere nazaran, dört saat süren operasyonda özel kuvvetler Kureyşi’nin Cinderes’te bulunduğu iki katlı binaya girerken önlerine çıkan bir etraf çitini, art kapıyı ve sığınağın duvarlarını patlattı.

Suriyeli iki güvenlik kaynağı ise Türkiye dayanaklı silahlı kümelerin Türkiye’nin özel kuvvetleri meskene baskın düzenlerken bölgenin etrafında bir güvenlik çemberi oluşturduğunu söyledi.

‘TEK İNANÇLI BÖLGE: TÜRKİYE SONUNDAKİ SURİYE TOPRAKLARI’

Omran Stratejik Çalışma Merkezi’nden Navvar Shaban, Kureyşi’nin öldürüldüğü sav edilen bölgeye ait değerlendirmesinde, “Burada daha fazla IŞİD yetkilisinin bu bölgelere gelmesini kolaylaştırabilecek pek çok uyuyan hücre ve kolaylıkla geçmek için para ödeyebilecekleri pek çok denetim noktası var” dedi.

Iraklı bir istihbarat yetkilisi ise “Üst seviye IŞİD başkanları için tek inançlı bölge Suriye, bilhassa de Türkiye’ye hududu olan yerler” sözlerini kullandı.

‘TÜRKİYE İKİ IRAKLI CASUSUN SURİYE’YE GEÇİŞİNİ SAĞLADI’

Iraklı istihbarat yetkilisi ve IŞİD’in Irak, Suriye ve Türkiye’deki faaliyetlerine odaklanan bir öteki Iraklı istihbarat yetkilisine nazaran, Irak’ın Türkiye ile istihbarat alanında yaptığı işbirliği son devirde yapılan operasyonlarda büyük bir rol oynadı. Kelam konusu istihbarat, Türkiye’ye Kureyşi’nin yaklaşık olarak Suriye’de nerede olduğunu gösterdi.

İki Iraklı yetkili, Türkiye’nin Iraklı casusların kuzeybatı Suriye’ye girişini kolaylaştırdığını, bu şahısların de akabinde Kureyşi’yi Suriye’ye çektiğini sav etti.

‘ABD’NİN İSTİHBARATI DA YARDIMCI OLDU’

Iraklı kaynakların aktardığına nazaran, Kureyşi’nin öldürüldüğü operasyon sırasında Türkiye dayanaklı silahlı kümeler da üst seviye IŞİD önderlerinden Ayd Ahmed El Cuburi Cuburi’ye Kureyşi’den bir bildiri iletmeyi amaçlayan iki IŞİD üyesini Afrin ve Cinderes yakınlarındaki bir köyde tutukladı. Kaynaklardan biri, “Bu, Kureyşi’nin büyük ihtimalle bu bölgede saklandığı manasına gelen bir tehlike işaretiydi” tabirlerini kullandı.

Iraklı istihbarat kaynağı ayrıyeten ABD’nin IŞİD’in Suriye’deki irtibatını dinleyebilen gelişmiş sistemlerce elde edilen istihbaratın sağlanmasına yardımcı olduğunu kaydetti. ABD liderliğindeki IŞİD tersi koalisyonun sözcüsü, Reuters’a öteki ülkelerin askeri operasyonları hakkında yorum yapmadıklarını söyledi. Ajansa konuşan bir Türk güvenlik yetkilisi de Irak istihbaratının operasyona mümkün bir müdahalesi hakkında yorum yapmaktan kaçındı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir