Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Fethi Gümüş’e 7 yıl 6 ay hapis

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) organlarında yer aldığı savıyla verilen 7 yıl 6 ay mahpus cezası Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından “eksik inceleme” nedeniyle bozulan eski Diyarbakır Barosu Başkanı Fethi Gümüş’e, yeniden yargılandığı davada bir sefer daha tıpkı ceza verildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Gümüş ve avukatları Ahmet Özmen, Cihan Aydın, Abdullah Cager ile Sidar Gümüş, karar duruşmasında hazır bulundu. Bir evvelki celsede ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarlayan sav makamı, istinaf mahkemesinin bozma ilamına değinmedi.

Hakkındaki tezlere cevap veren Gümüş, DTK’nin yasa dışı bir yapı olmadığını, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk’ün milletvekili seçildiğini, DTK’nin de açık olduğu ve faaliyetlerine devam ettiğine işaret ederek, kendisinin de kanunî olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan DTK’den ötürü “illegal örgüt üyesi olmaktan” yargılandığına söyledi. DTK’de yapılan aramalarda el konulan bir listede 480 kişinin ismi olduğunu, bu bireyler hakkında yargılamaların sürdüğünü, kendisinin isminin o listede bulunmadığını, argüman makamının bunu bilmesine karşın bu listeyi evraka koymadığına dikkati çekti.

‘ÖYLE BİR SAKLI ŞAHİT YOK’

DTK evrakındaki kapalı şahit için mahkemenin yazdığı müzekkereye “öyle bir bâtın şahidin bulunmadığı” istikametinde karşılık verdiğini belirten Gümüş, istinaf mahkemesinin bozma kararında, kendisinin hareketlere katılıp katılmadığının tespit edilmesinin istendiği, emniyetin yaptığı araştırmada, kendisinin rastgele bir aksiyona katıldığına dair dokümanın bulunmadığı karşılığı verdiğini hatırlattı. Bozma kararından evvel ve sonrasında hukuksal sonuç doğurabilecek gelişmelerin kendi lehine geliştiğine işaret eden Gümüş, bu gelişmeler doğrultusunda hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Avukatlar da belgedeki çelişkiler ve istinaf mahkemesinin bozma ilanına işaret ederek, müvekkillerinin beraatını istedi.

Mahkeme, bozma ilamı öncesi verdiği kararında ısrar ederek, Gümüş’e 7 yıl 6 ay mahpus cezası verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir