Emre Kongar, Kılıçdaroğlu’na seslendi… “Artık gereğini yap: Çekil”

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan yazının tamamı şöyle:

CHP, tarihi olarak hem Cumhuriyeti hem de Demokrasi’yi kurmuş ancak onları, emperyalizm ile Cumhuriyet terslerinin oluşturduğu ittifaka karşı koruyamamıştır!

CHP ve İsmet İnönü, Cumhuriyeti evvel, Din-Tarım toplumunun temsilcileri olan tarikatların ve toprak ağalarının iktidarına devretmiştir.

Bu manada bugünkü felaketin başlangıcındaki birinci tohumların 1945- 1950 yıllarında atıldığı ve 1950-1960 periyodundan kaynaklandığı söylenebilir.

***

CHP ve İsmet İnönü, daha sonra, “İlk Amaçlar Beyannamesi” ile prensiplerini belirlediği 1961 Anayasası ile Cumhuriyete Toplumsal Refah Devleti kimliği kazandırmıştır.

Ama bu defa de bu Anayasa’yı koruyamamış ve Demirel’in sorumlu olduğu 12 Mart 1971 Askeri müdahalesini engellemeye gücü yetmemiştir.

***

CHP ve İsmet İnönü, bu iki yanılgının bedelini, “Ortanın Solu” ideolojisini savunan Bülent Ecevit’in CHP Genel Başkanı olmasıyla ödemiştir.

***

Ecevit, 12 Mart 1971 Askeri Darbesi’nden sonra, Erbakan ile paydaşlık kurmuş lakin bu hükümet yürümemiş ve Ecevit hükümeti bırakıp gitmiştir.

Bunun üzerine sağdaki, liberal, dinci ve ırkçı partiler aylar süren uzun müzakereler sonunda 1975’te “Birinci Milliyetçi Cephe Hükümeti”ni kurmuşlar ve bugünkü problemlerin temellerini atmışlardır.

***

Ecevit, 1977 seçimlerinde, benim de içinde yer aldığım bir takım ile CHP’yi yenileyerek yüzde 41.4 oy almış, birinci parti olmuş lakin tek başına hükümeti kuramamıştı.

Bir yıl sonra sağdan transfer edilen 11 milletvekili ile hükümeti kurmuş lakin bu iktidar da CHP’nin ekonomik başarısızlığıyla sonuçlanınca, “Ortanın Solu”nun bu başarısızlığı, yeniden Demirel’in muhatap olduğu 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin yapılmasını kolaylaştırmıştır.

***

Evren-Özal Askeri Darbe Devrinden sonra SHP’nin başına geçen Erdal İnönü DYP-SHP koalisyonu sırasında siyaseti bırakmış, bu ortada Ecevit “Demokratik Sol” ismi altında bir başka parti kurmuş ve Baykal da yeni açılan CHP’nin başına geçmiştir.

Baykal’ın dar takımcı ve hizipçi yaklaşımı CHP’yi TBMM dışında bile bırakmış ve sonunda AKP’yi ve Erdoğan’ı iktidara taşıyan Baykal, bu başarısızlıklarının bedelini (haksız ve ahlaksız bir kasetle) ödeyerek Genel Başkanlığı bırakmıştır.

***

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’yi Baykal’dan devraldı, onu “Ortanın Solundan”, “Ortanın Sağına” kaydırdı ve rejimin, Erdoğan/AKP iktidarı tarafından “Parlamenter Demokrasi”den “Şahsım Devleti”ne dönüştürülmesi sırasında CHP Genel Başkanlığı yaptı.

Sonunda sağ partilerle işbirliği yaparak “Millet İttifakı”nı kurdu; bütün araştırma kurumlarının kazanacağını öngördüğü ve bütün muhalif partilerden (ve benden de) takviye aldığı 2023 seçimlerine girdi ve kaybetti.

Sonuç olarak, CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun, bu soldan sağa geçme sürecinin ve bu hezimetin siyasal bedelini ödememesi düşünülemez!

***

Reel siyaset bakımından haksızlık etmemek için son bir noktayı daha belirtmeliyim:

CHP, sağcı ortaklarıyla birlikte, yalnızca Erdoğan/ AKP iktidarıyla ve çok sağ partilerle değil, artık “Şahsım Devleti” haline getirildiği için direkt doğruya tüm devlet güçleriyle de çaba etmiştir…

Üstelik ne seçim süreci ne de seçimin kendisi şeffaf ve adildir!

Ama işlerin bu noktaya gelmesinde de CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun, pasifliğinin, ihmalinin ve yanlış olan genel stratejisinin rolü olduğu görmezden gelinemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir