Denetlenemeyen ‘özel hesap’ ayrıntısı

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen vatandaşlar için Türkiye Tek Yürek kampanyası başlatılmış, kampanya 15 Şubat akşamı çabucak tüm TV kanallarından canlı olarak yayınlanmıştı.
Kampanya kapsamında canlı yayında 115 milyar 146 milyon 528 bin lira toplanmıştı.

15 Şubat akşamı canlı yayınlanan televizyon programlarına bağlanarak kendisinin yahut şirketinin reklamıyla gösteri yapan birçok isim kelam verdiği yardım paralarını şimdi yatırmadığı ortaya çıkmış, ödeme yapan kurum ve kuruluşlarının listesinin önümüzdeki günlerde yayınlanacağı, böylelikle kelam verip ödeme yapmayanların “ifşa” edileceği ileri sürülmüştü.

Kampanya kapsamında kamu kurumları da kampanyaya katılmıştı. Ortalarında Merkez Bankası’nın da yer aldığı kamu kurumları toplam 90 milyar TL bağışta bulunmuştu.

Haber Sol’un bildirdiğine nazaran yardım gecesi taahhüt edilen 115 milyar liranın yalnızca 82 milyarının AFAD hesaplarına yatırıldığı öğrenildi.

Böylece milyarderlerin yanı sıra “hazine içi para transferi” tenkitlerine yol açan kamu kurumlarına ilişkin 90 milyar lirayı aşan bağışların da şimdi büsbütün kampanyaya aktarılmadığı ortaya çıktı.

Vatandaşın Vergisini Müdafaa Derneği (VAVEK) üyelerinden iktisatçı Prof. Aziz Konukman, bağışların toplanacağı belirtilen ve toplandığı açıklanan hesaplar ortasındaki farka dikkat çekerek Kızılay konusunu gündeme getirdi. Konukman “Televizyon duyurusunda biri AFAD biri Kızılay olmak üzere iki IBAN numarası verildi. Ancak Oktay’ın açıklamasında paranın AFAD hesaplarında olduğu söylendi. Bu muğlaklık giderilmeli. Kızılay artık bir anonim şirkete dönüşmüştür, hizmetleri ticarileşmiştir. Hizmetleri ticarileşmiş bir kuruma bağış ahlaken de mümkün değildir” dedi.

Toplanacak 115 milyar liranın sadece AFAD hesaplarına aktarılmasını öneren Konukman, 5018 sayılı Kamu Mali İdaresi ve Denetim Kanunu’nun 40. unsuruna gönderme yaparak “para AFAD bütçesinin özel gelirler kısmına kaydedilmeli, kurallı bağışın emeline uygun biçimde kullanılması kaydıyla masrafa dönüştürülmeli ve maksat dışı kullanımlar cezalandırılmalı” açıklamasında bulundu.

Konukman kelamlarını şöyle sürdürdü: “AFAD’ın faaliyetlerini düzenleyen 5902 sayılı kanunun 23. unsuru nedeniyle bu istikamette bir kontrolde bulunabilmek mümkün değil. Bu hususa nazaran kuruma ilişkin “afet ve acil yardımların yapılması amacıyla” oluşturulan bir “özel hesap” bulunuyor. Kampanyada toplanan bağışların aktarılacağı iddia edilen bu “özel hesap”, başkalarından farklı olarak kamu mali idaresi ve denetimi ile kamu ihale kanunlarından muaf tutuluyor, yani denetlenemiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir