Çocuklarda düşük karbonhidrat uyarısı

MERT İNAN- Avrupa Diyabet Derneği ve Avrupa Obezite Derneği’nin geçtiğimiz haftalarda düşük karbonhidratlı ‘ketojenik’ diyetler ile aralıklı açlık (oruç) tipi uygulamaların obezite ve diyabet tedavisinde etkisiz olduğuna yönelik duyurularından sonra, Diyabetli Çocuklar Vakfı Lideri Prof. Dr. Şükrü Hatun, düşük karbonhidrat diyeti uygulanan çocukların gelişiminin durduğu ihtarında bulundu.

Prof. Dr. Hatun, sosyal medya üzerinden bir kadro şahıslar tarafından pazarlanmaya çalışan ketojenik diyetlerin yeme bozukluğu riskine neden olacak riskler barındırdığını belirterek, “Geçen haftalarda Malatya’dan gelen 9 yaşında bir kız gördüm. Bir yıldır açlık kan şekeri olağan düzeyde olmasına rağmen uzmanlık alanı dışında unvanlar kullanan bir aile tabibi tarafından prediyabet denilerek boş yere çok düşük karbonhidratlı diyet verilmiş. İnanmayacaksınız fakat boş yere çocuğun hiçbir şeyi yokken, diyet yaptırılmaya yönlendirilmiş. Çocukcağız, ‘artık diyet yapmayacaksın’ kelamı ile havalara uçtu. Lütfen çocuklarınızı kendi uzmanlık alanı dışında hasta bakan kişilerden, çocuklara bakan erişkin uzmanlarından ve işlevsel tıp üzere unvanlar kullanan şahıslardan de koruyun” dedi.

100 gramdan az zararlı

Çocuklara günde 100 gram altında karbonhidrat verilmesinin ziyanlı olduğunu söyleyen Prof. Hatun, şunları söyledi:

“Çok düşük karbonhidrat içeren diyetler önerilen bu çocukların bir müddet kan şekerlerinin olağan seyrettiğini ve insülin gereksinimlerinin çok azaldığını; fakat sonra büyümelerinin besbelli formda yavaşladığını, ketonlarının yükseldiğini, cansız, neşesiz, zayıf hale geldiklerini gözlemledim. Hiçbirimiz çocukların, bilhassa de diyabetli çocukların yüksek karbonhidratlı beslenmesinden yana değiliz lakin çocuklara günde en az 100 gram altında karbonhidrat verilmesinin de kesin olarak ziyanlı olduğunu söylemek isterim. Düşük karbonhidratlı beslenmek, trafikte zıt tarafa girmek üzeredir. Tip 1 diyabetli çocukların aileleri, glukoz denetimindeki zahmetleri yenmek için, birilerinin teklifleri yahut kulaktan dolma bilgilerle çocuklarına verdikleri karbonhidrat ölçüsünü giderek azaltıyorlar. Zati insülin eksikliği nedeniyle birçok dokusuna glukoz girişi yetersiz olan bir çocuğun, bir de dışardan verilen karbonhidratını uygunca kısmak (eksojen açlık), ikinci kere aç bırakma manasına geliyor. Bu durum bir müddet sonra keton birikimine ve kronik biyolojik gerilime neden oluyor. Düşük yahut çok düşük karbonhidratlı diyetler, çocuk ve adolesanların besinlerle alakasını, giderek iştah merkezinin işlevlerini bozarak yeme bozukları ve bunun ileri formu olan ‘Anoreksiya Nevrozaya’ taban hazırlıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir