Alaattin Çakıcı’nın kesinleşen cezasına infaz durdurma kararı

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında misyonu yaptırmamak için direnme kabahatinden verilen 9 ay 10 günlük mahpus cezaya ait kıymetli gelişmeler yaşandı. 

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında 2017 yılında cezaevinde hükümlü bulunduğu sırada “görevi yaptırmamak için direnme” kabahatini işlediği argümanıyla dava açıldı. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de şahsen teşebbüsüyle çıkarılan infaz indirimi paketi kapsamında tahliye edilen Çakıcı, Keskin Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada 15 Ekim 2022 tarihinde 9 ay 10 gün mahpus cezasına çarptırıldı.

İstinaf evvel cezayı onadı

Çakıcı’nın avukatları, bu cezayı istinaf etti. Kısa müddette belgeyi görüşen Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi 1. Heyet, 3 Kasım 2022 tarihinde Çakıcı’nın itirazını reddetti ve cezayı onadı. Kararda, “vicdani kanının oluştuğu, duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, evraklar ve münasebet içeriğine nazaran yapılan incelemede; atılı aksiyonun sanık tarafından işlendiği ve gerçek olarak nitelendirildiği, kanunda öngörülen kabahat tipine uyduğu, cezayı artırıcı ve azaltıcı sebeplerin nitelik ve derecesinin evraka uygun olarak takdir edildiği” belirtildi. Kararda, bu nedenle kararda bir isabetsizlik bulunmadığı vurgulandı.

Karar, cezanın infazı için Keskin Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme, kararı cezaevine giriş süreçleri için 24 Kasım’da Keskin Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz Ofisi’ne gönderdi. Fakat bu sırada sürpriz bir gelişme oldu. 

Savcılık kanun faydasına bozma istedi

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı Kanun Yolları Ofisi, 25 Kasım’da Çakıcı’nın mutlaklaşan cezasına karşı istisna bir yol olan “kanun faydasına bozma” talebiyle Yargıtay’a başvurdu. İstinaf, itiraz incelemesi tamamlanıncaya kadar infazın durdurulması ve itiraz süreçlerinin ikmali için evrakın hızlı olarak gönderilmesini istedi.

Aynı gün infaz durdurma

Bunun üzerine Keskin Asliye Ceza Mahkemesi, tıpkı gün Çakıcı hakkında verilen 9 ay 10 gün mahpus ezasının infazının durdurulmasına karar verdi ve belgeyi da Ankara İstinaf’a gönderdi.

Alaattin Çakıcı, infaz indirim paketine nazaran bu cezası kesinleşse dahi cezaevine girmiyordu. Çakıcı, kapalı cezaevinden birebir gün açık cezaevi yoluyla tahliye olacaktı. Lakin bu ceza, Çakıcı’nın siciline geçecekti.

17 yıllık cezası da bozulmuştu

Çakıcı hakkında yürüyen öbür bir davada da benzeri bir süreç yaşanmıştı. İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25 Eylül 2020 tarihinde Alaattin Çakıcı’yı yeğeni Adem Çakıcı’ya karşı işlediği argüman edilen “Tasarlayarak öldürmeye azmettirmeye teşebbüs” hatasından 17 yıl mahpus cezasına çarptırmıştı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Çakıcı’nın istinaf başvurusunu asıldan reddetmişti. Belge bu nedenle Yargıtay’a taşınmıştı. Fakat Yargıtay Başsavcılığı, Çakıcı’nın cezasının “yetersiz gerekçe” nedeniyle bozulmasını talep etmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi de 26 Kasım’da kararı “savunma hakkı kısıtlandığı” teziyle oybirliğiyle bozdu. Çakıcı’nın bu davası da yine görülecek.

©Alican Uludağ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir