3 ayda yüzde 50’den fazla zam: Kıymanın fiyatı 300 lirayı geçti ama Türkiye’de et sorunu yok

Artan et fiyatları karşısında hiçbir tedbir alınmazken, tersine hayvan ithalatı devam ediyor. Kıymanın kilogram fiyatı 300 lirayı aşarken, yılbaşından beri yapılan artırımlar yüzde 50’yi aştı. Artırımların otomatiğe bağladığını söz eden dernek ve federasyonlar “Sanki altın borsası üzere her hafta 15-20 lira artırım geldi” açıklamasını yaptı. CHP’li Gürer, et ve süt probleminin artacağını söz ederken, Kasaplar Odası “Türkiye’nin et sorunu yok” dedi.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte et fiyatları tabir yerindeyse uçuşa geçti. Yılbaşından bu yana ete gelen artırımların arkası ardı kesilmezken, kıymanın kilogram fiyatı bile 300 lirayı geçti. Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Lideri Veteriner Dr. Ahmet Yücesan “Piyasada kırmızı ete gelen artırımın ne yaklaşan Ramazan ile ne şap hastalığıyla ne de daha evvel gündeme geldiği üzere zelzeleyle hiçbir alakası yok. Bu büsbütün kendi ekonomik seyri içerisinde devam eden bir olgudur. Son 3 ayda, yani yılbaşından bugüne yüzde 50 civarında bir olağandışı artırım gelmiş oldu” dedi.

Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Bölge Başkanvekili Veysel Günal, artırımların bir buçuk aydır otomatiğe bağlandığını belirterek “Sosyal medyadan kesmeyin 130, 140, 150 olacak diye spekülasyon yapıldı. Ortaya zelzelenin de girmesiyle karkas et 180 lira oldu. Güya altın borsası üzere her hafta 10-20 lira zamlandı. Evvelden Ramazan ve Kurban bayramlarında gelirdi bu artırım. Zelzelede 8 bine yakın hayvan öldü. Ramazan’ın gelmesiyle birlikte fırsatçılar etin üstünden devamlı oyunlar oynadı. Orada sarsıntıda binlerce canımız gitti. Birkaç tanesi mal için ortalıkta spekülasyon yaptı” açıklamasını yaptı.

KASAPLAR FEDARASYONU: GEREĞİNCE HAYVANIMIZ VAR

“Ramazanda kırmızı ete artırım olmasın istiyoruz. Et ve Süt Kurumunun piyasaya satacağı etin piyasaya istikrar olmasını sağlayacağız. Federasyon olarak çalışma yapıyoruz, sakin zamsız bir ramazan geçirmeyi umut ediyoruz. Ramazanda vatandaş kırmızı et sorunu yaşamayacak, gereğince etimiz de hayvanımız da var. İnsanımız inşallah devletin de dayanağıyla ramazanda ucuz et yer.” Yardımcı, besiciye verilen takviyelerin değerli olduğunu hatırlatarak, besicilikte bilhassa aile işletmelerinin dalın sürdürülebilirliği açısından kıymetli olduğuna dikkati çekti. Girdi maliyetlerinin yükseldiğini lisana getiren Yardımcı, “Her ramazanda ‘kırmızı ete zam’, ‘kırmızı et yeterli’ değil üzere spekülatif açıklamalar oluyor. Türkiye’de et sorunu yok. Spekülatörlüğe gerek yok, bizim hayvanımız kendimize kâfi. Esnaf olarak evvelki ramazanlarda ete artırım yapmadık” dedi.

‘AVRUPA ÜLKEMİZDEN TIRLARLA HAYVAN TOPLUYOR’

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dün Kapıkule Hudut Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan ithal sığır tırlarının önünde açıklama yaptı. Gaytancıoğlu, ithal edilen sığırların Türkiye’de hayvancılığı bitirdiğini söyledi. Gaytancıoğlu, şunları kaydetti: “Yurtdışından kesilmek üzere gelen burada yurda giriş yapıyor. Birazdan buradan girecekler. Tırlar dolusu var. Türkiye’de hayvancılık desteklenmiyor. Yabancı ülkelerden Avrupa’dan ki burada otomobillerin plakaları da var. Bu plakalar Hırvatistan, Romanya’dan geliyor. Avrupa’dan tırlarla hayvan topluyorlar. Türkiye’de hayvancılık bitiyor. Bunu da Et ve Süt Kurumu yapıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir